A kihaló hörcsög A harcias hörcsög Európában védett, nálunk kártevõ 
Míg a hörcsög az Európai Unió összes tagállamában a kihalás szélén áll, és ezért fokozottan védett állat, nálunk mezõgazdasági kártevõnek számít, s az ellene való védekezés kötelezõ. E feladatot látják el a magyar trapperek, azaz a hörcsögfogók.
Az egyik bécsi lakótelepen furcsa „tücsök-hangya” párosra bukkantak a kutatók. Az emberi hulladékra szocializálódott hörcsög kolónia tagjai a vándorpatkányok „beszállítói” lettek.
A hörcsög ugyanis veszély esetén nem csupán a hátsó két lábára áll, s a fogait csattogtatja, de sürgõsen kiüríti a korábban összegyûjtött tápláléktól duzzadó pofazacskóit is, hogy könnyebben menekülhessen. Erre a hörcsögszokásra figyeltek fel a vándorpatkányok, s a gyûjtögetés helyett most már a hörcsögök ijesztgetésével jutnak táplálékukhoz.
Egy furcsa társaság: a Hörcsög Munkacsoport
A bécsi esetrõl szóló elõadás az Európai Hörcsög Munkacsoport legutóbb Budapesten tartott évi rendes tanácskozásán hangzott el. „Az idei szakértõi találkozónak különös hangsúlyt adott, hogy a hörcsög az Európai Unió összes tagállamában fokozottan védett állat, miközben Magyarországon mezõgazdasági kártevõnek számít, s a mai magyar szabályozás szerint az ellene való védekezés kötelezõ” – hangsúlyozta a tanácskozást szervezõ Nechay Gábor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vezetõ fõtanácsosa.
Mint mondta, az európai hörcsögkutatók számára kivételesen érdekes területté váltunk, hiszen a csatlakozási folyamat során egy, az EU-tagállamok területén meglehetõsen ritka állatfaj védelme alól kértünk felmentést. Jellemzõ, hogy például Belgium területén, ahol száz évvel ezelõtt még ahhoz hasonló volt a hörcsögsûrûség, mint manapság nálunk, a tavalyi évben összesen egy példányt találtak.
Külön kamrában alszik 
Az Eurázsia füves és mezõgazdasági területein elõforduló hörcsög nem azonos a hobbiállatként tartott szíriai aranyhörcsöggel. Annál nagyobb termetû, jóval harciasabb rágcsáló. A bundája a hátán sárgásbarna, a hasi oldalán pedig bársonyfekete. Komoly üreg-rendszereket váj a földbe. Ezekben éppúgy megtalálható a hálókamra, mint a spájz és az ürülék felhalmozására szolgáló üreg.
Nyáron éppen csak a talajszint alá, télen azonban két méter mélyre is lehúzódik. Nem alszik téli álmot, inkább a medvékhez hasonló nyugalmi állapotban tölti a telet. Ami azt jelenti, hogy két-három hetenként felkel és a vackába nyárvégén, õsz elején oda készített élelembõl fogyaszt.
Csak akkor harcias, ha megijesztik
Harcias állat hírébe az ijedtségi reakciója miatt keveredett. Ha megzavarják, hátsó két lábára áll, a fogait csattogtatja, kiüríti a pofazacskóját, s ha végképp megszorítják, felugrik és elkeseredetten harap.
Mint minden rágcsálónak, erõs a harapása. Száz-százötven évvel ezelõtt még egész Európában elterjedt volt, s ebbõl az idõbõl számos történet maradt fenn hörcsögharapásokról. Az sem volt ritka, hogy lovat vadított meg a felzavart, s ijedtében felugorva harapó hörcsög.
Ma Magyarországon, ahol még mindig elõfordul a hektáronkénti száz példány, nem annyira a hörcsög harciassága, inkább gyûjtögetõ életmódja okoz bosszúságot a gazdáknak. A hörcsögök ugyanis a téli nyugalmi idõszak végén elõbújnak, s nagy szorgalommal, ráadásul hihetetlen találati eredménnyel szedik ki a földbõl a tavasszal elvetett magokat.
Nyáron már kimondottan a búzaföldeket és kukoricásokat kedvelik. A búzát az aratás során elhullajtott szemveszteség miatt szeretik, a kukoricát meg azért, mert annak szárán fel tudnak mászni, s szabályosan kimorzsolják a szemeket.
Nyugat-Európában a kihalás szélén
A hörcsög szinte minden ragadozónak, de még a gólyáknak, vándorpatkányoknak is zsákmányállata. A hörcsögszakértõk mégsem ezzel magyarázzák az állomány nyugat-európai megritkulását. Sokkal valószínûbb, hogy a túlságosan precíz és vegyszerekkel megtámogatott földmûvelési technika a ludas a hörcsögök pusztulásáért. Jelentõs táplálékmennyiségtõl esik el a hörcsögpopuláció például a szemveszteséget jórészt kiküszöbölõ modern kombájnok miatt.
Továbbá azért is, mert Nyugat-Európában ma már az aratással egy idõben szántanak, vagyis megszûnt a két munkafázis közti átmeneti idõszak, amikor a hörcsögök nyugodtan böngészhettek a földeken. Emellett az is veszélyezteti a kisállatokat, hogy a modern vetõmagvak méregburokban – féregirtókkal, rovarölõkkel és gomba elleni szerekkel kezelve – kerülnek a földbe.
Egy kihaló foglalkozás: a hörcsögfogó
Az Európai Hörcsög Munkacsoport tanácskozásán levetítették a Kármán Irén rendezte, Magyar trapperek címû dokumentumfilmet, s a szakértõk személyesen is találkozhattak a fõszereplõ Lévai Miklóssal, aki a Nyugat-Európában már régen kihalt foglalkozást ûzi, csapdás hörcsögfogással keresi a kenyerét.
„A hörcsögfogók tevékenysége három érdek találkozására épül, – magyarázza Nechay Gábor -, a mezõgazdasági termelõk védekezni akarnak a kártevõk ellen, a természetvédõk ellenzik a vegyszeres irtást, a csapdával dolgozó hörcsögfogók pedig jövedelemhez jutnak a bunda értékesítésével.”
A tanácskozáson felmerült, hogy a hazai hörcsögfogásnak olyan szervezeti keretet kellene létrehozni, mint ami a vadgazdálkodást is jellemzi. Egyfelõl az idõrõl-idõre tapasztalható vegyszeres irtás elleni fellépés érdekében, másfelõl a csapdázás mederben tartása miatt, hogy csak meghatározott idõszakokban ritkíthassák az állományt, s ne a szõrmekereskedelem igényei szerint. Ez utóbbira negatív példa Németország keleti része, ahol az 1960-as években néhány esztendõ alatt szinte a kipusztulásig irtották a hörcsögöket a szõrmeigény miatt.
Az EU nem viccel, rendszeresen ellenõrzik majd a hörcsögöket
A hörcsögök kipusztulásától persze, ma még nálunk nem kell tartani, tény azonban, hogy a hazai állomány néhány évenként ciklikusan jelentkezõ felszaporodása egyre kisebb országrészekre terjed ki. Mindenesetre az Európai Unióhoz történõ csatlakozás után, éppen a hörcsögvédelem alóli felmentés miatt, az EU szakemberei rendszeresen szondázni fogják a hazai hörcsögpopuláció alakulását, azt vizsgálva, vajon fennállnak-e még a mentesség feltételei. A Hörcsög Munkacsoport egyébként legközelebb jövõre Strassbourgban találkozik, ahol az Európa Tanács meghívására a kelet-európai hörcsöghelyzetrõl kell beszámolniuk.
|